۰۷ آذر ۱۳۹۹

۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۴ | دسته بندي : یادداشت/مصاحبه

رئیس فراکسیون صادرت غیر نفتی:پیمان سپاری ارزی مهمترین چالش صادرات است.

دکتر علی اکبر کریمی روز دوشنبه 28 مهر 99 در گفتگو با رادیو اقتصا ...

دکتر علی اکبر کریمی روز دوشنبه 28 مهر 99 در گفتگو با رادیو اقتصاد به مناسبت روز ملی صادرات به بیان دیدگاههای تخصصی خود در این خصوص پرداخت.
رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در این گفتگوی رادیویی ضمن تبریک روز ملی صادرات به صادر کنندگان که در این شرایط سخت ارز مورد نیاز جامعه را تامین میکنند و چراغ صادرات را روشن نگاه می دارند مهتمرین چالش صادرات را در سالهای اخیر الزام به پیمان سپاری ارزی دانست و گفت:پیمان سپاری ارزی شوک شدیدی به صادر کنندگان بود و مشکلات حادی را برای صادرات و و اقتصاد کشور ایجاد کرد به نحوی که تمامی مسائل حوزه صادرات را تحت الشعاع خود قرار داد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد در ابتدای اجرای الزام پیمان سپاری ارزی در سال ۱۳۹۷  بسیار افراطی عمل شد و بدون در نظر گرفتن واقعیت ها مانند شرایط انواع کالاهای صادراتی و مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات برای کالا های مختلف و تنوع کشورهای مقصد صادرات ایران و در نظر نگرفتن هزینه ها و کارمزدهای نقل و انتقال ارز در سیستم بانکی و صرافی  ها به صورت سختگیرانه ای با صادرکنندگان برخورد شد که در ادامه در پی جلسات کارشناسی متعدد،  بانک مرکزی متقاعد به اصلاح بخشنامه های خود شد.
نماینده اراک، خنداب و کمیجان افزود: لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات دغدغه ای منطقی است اما قراردادن صادر کنندگان در مخمصه بدون در نظر گرفتن واقعیت های حاکم بر صادرات، رفتار درستی نیست. نوع قیمت گذاری کالاهای صادراتی در گمرک نیز صادرکنندگان را با مازاد تعهد ارزی مواجه نموده و باعث شده که درآمد واقعی حاصل از صادرات برای صادرکننده کمتر از مبالغ ارزش گذاری شده در گمرک باشد. 
دکتر کریمی در ادامه گفت : علیرغم کاهش شدید ارزش پول ملی ایران و افزایش شدید نرخ ارز، کاهش 34 درصدی ارزش صادرات در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، نشان دهنده معیوب بودن ساز و کارهای ایجاد شده در ساختار صادرات کشور در شرایط کنونی است که اگر اصلاح صورت نگیرد در تامین منابع ارزی کشور با مشکل جدی مواجه خواهیم شد و شاهد خروج صادرکنندگان واقعی و اصیل از چرخه صادرات خواهیم بود.
وی در پایان با ارائه راهکاری گفت : یکی از راهکارهای مهم برای توسعه جهشی در صادرات کشور، صدور اجازه واردات در قبال صادرات است البته منظور واردات کالاهای خاص و اولویت دار مثل کالاهای اساسی یا مواد اولیه واحدهای تولیدی است و با این روش می توان ضمن تشویق و تقویت انگیزه صادرکنندگان می توان خیلی از مشکلات موجود در کشور را مرتفع نمود.

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شود.
  • نظراتی که غیر زبان فارسی یا مرتبط با خبر نباشند منتشر نمی شوند.
* لطفا حاصل عبارت را در جعبه متن روبرو وارد کنید

8 + 6 =