۲۸ فروردین ۱۴۰۰

۰۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۴ | دسته بندي : یادداشت/مصاحبه

دکتر کریمی : استان مرکزی از فناوری‌های نوین رأی‌گیری و شمارش آرا بهره‌مند است

 رئیس هیئت نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر ...

 رئیس هیئت نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان مرکزی گفت: از فناوری‌های نوین در زمینه رای‌گیری رایانه‌ای و شمارش آرای بهره‌مند هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  اراک، علی اکبر کریمی ظهر امروز در جلسه هیئت عالی نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان مرکزی با اشاره به تشکیل هیئت نظارت استان اظهار داشت: هیئت عالی نظارت استان مرکزی متشکل از 3 عضو و یک دبیرخانه و سه معاونت حقوقی، معاونت ارتباطات و رسانه، معاونت پشتیبانی و مالی است.

وی افزود: از 20 اسفندماه ثبت نام داوطلبان آغاز می‌شود و جلساتی را با ستاد انتخابات استان، هیئت‌های نظارت و اجرایی به منظور هماهنگی بیشتر ترتیب می‌دهیم تا شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور و شایسته باشیم.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در 24 خردادماه سال آینده انتخابات در سطح ملی، منطقه‌ای و محله‌ای برگزار می‌شود که در استان مرکزی سه انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و در برخی شهرستان‌ها انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم.

کریمی بیان کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چندین اصل به مقوله شوراها اختصاص یافته و نشان‌دهنده اهمیت شوراها در نظام جمهوری اسلامی است که در اصل هفتم قانون با اشاره به آیه قرآن کریم، شوراها در کنار مجلس شورای اسلامی از ارکان تصمیم‌گیری کشور به حساب می‌آیند.

وی تصریح کرد: شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی بیش از 23 تا 24 سال سابقه فعالیت دارند و براساس قانون اساسی رسالت شوراها نباید در حد دهیاری‌ها و شهرداری‌ها خلاصه شود چراکه وظیفه‌ای فراتر از دهیاری‌ها و شهرداری‌ها برعهده دارند.

رئیس هیئت نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان مرکزی عنوان کرد: بر اساس اصل 100 قانون اساسی شوراها نقش مهمی در پیشبرد سریع برنامه‌ها و طرح‌های اجتماعی، عمرانی، اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی و اداره هر روستا در بخش و شهر و استان دارند.

کریمی افزود: در قانون شوراها ظرفیت خوبی برای شوراها دیده شده است که به شکل ایده‌آل و مطلوب از آن استفاده نمی‌شود و بر اساس اصل 102 قانون اساسی امکان ویژه‌ای تحت عنوان شورای عالی استان‌ها درنظر گرفته شده که متشکل از نمایندگان شورای استان است و می‌توانند به صورت مستقیم لوایح پیشنهادی خود را به مجلس شورای اسلامی ارائه کنند تا فرآیند تبدیل به قانون انجام شود.

وی با اشاره به اصل 106 قانون اساسی ادامه داد: انحلال شورای‌های شهر و روستا جز در موارد انحراف از وظایف قانونی امکان‌پذیر نیست و انحلال شوراها به راحتی تحقق نمی‌یابد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در میان بیش از هزار و 330 تا 340 شهرداری در سطح کشور و 10 هزار روستا شوراهای شهر و روستا شکل می‌گیرد که گستره وسیعی بالغ بر 75 درصد از جمعیت ما شهری است و روز به روز افزایش پیدا می‌کند و منجر به افزایش وظایف شوراها می‌شود.

کریمی تصریح کرد: استان مرکزی 34 شهر و بیش از هزار و 500 روستا دارد و طبق قانون روستاهای زیر هزار و 500 نفر جمعیت 3 نفر عضو شورا و بالای هزار و 500 نفر جمعیت 5 عضو شورا دارند.

وی ادامه داد: شهرهای تا جمعیت 50 هزار نفر 5 عضو اصلی و 3 عضو علی‌البدل، جمعیت 50 هزار نفر تا 200 هزار نفر 7 عضو اصلی و 5 عضو علی‌البدل، برای جمعیت 200 هزار نفر تا 500 هزار نفر 9 عضو اصلی و 6 عضو علی‌البدل، جمعیت 500 هزار نفر تا یک میلیون نفر 11 عضو اصلی و 7 عضو علی‌البدل، جمعیت یک میلیون نفر تا 2 میلیون نفر 13 عضو اصلی و 8 عضو علی‌البدل، جمعیت بیش از 2 میلیون نفر 15 عضو اصلی و 10 عضو علی‌البدل دارند که بر اساس اصلاحات تعداد اعضای شوراها کاهش یافته است.

رئیس هیئت نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان مرکزی ادامه داد: سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری در سال 95 برای نخستین بار ابلاغ شد که می‌توان به بهره‌مندی داوطلبان از تبلیغات به صورت عادلانه و تقسیم برابر امکانات و فضاها، استفاده از روش‌های جدید تبلیغی مانند فضای مجازی و کاهش هزینه‌ها، تعیین چارچوب‌ها برای فعالیت احزاب و حضور مردم در صحنه اشاره کرد.

کریمی تصریح کرد: یکی از رسالت‌های مجریان و ناظران انتخابات برخورد با جرایم و تخلفات غیرقانونی است و باید طبق قانون اقدام کنند و طبق فرمایش مقام معظم رهبری حضور مردم و شرکت در انتخابات برای امنیت کشور و مصالح عمومی کشور مفید و ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله شناسایی اولیه، توانایی داوطلبان درنظر گرفته می‌شود و فیلترهایی مشخص شده تا تنها افراد واجد شرایط و توانمند ثبت نام کنند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: از فناوری‌های نوین در زمینه رای‌گیری رایانه‌ای و شمارش آرای بهره‌مند هستیم و برای هرگونه آموزش به مردم و تهیه نیازهای سخت‌افزاری برای توسعه رای‌گیری رایانه‌ای از آمادگی لازم برخوردار هستیم.

کریمی بیان کرد: در آینده‌ای نزدیک جلسه توجیهی برای اعضای هیئت نظارت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود تا کار استقرار در فرمانداری‌ها و تجهیز امکانات هر چه سریع‌تر انجام شود.

لینک خبر در خبرگزاری تسنیم

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شود.
  • نظراتی که غیر زبان فارسی یا مرتبط با خبر نباشند منتشر نمی شوند.
* لطفا حاصل عبارت را در جعبه متن روبرو وارد کنید

7 + 7 =