۱۲ اسفند ۱۳۹۹

۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۴ | دسته بندي : اخبار ویژه نماینده

کریمی مطرح کرد ضعف عملکردی وزارت صمت در توزیع روغن مشهود است/ نابسامانی بازار روغن ناشی از تاخیر در ترخیص روغن خام رسوب شده در بنادر

علی اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خان ...

علی اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره کمبود روغن، گفت: براساس اطلاعات به دست آمده 2 عامل موجب نابسامانی بازار روغن شد؛ نخست تاخیر در ترخیص روغن خام رسوب شده و دپو شده در بنادر و گمرکات کشور.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه با وجود تذکرات بسیار نمایندگان در ماه‌های گذشته، روغن‌های خام به علت ناهماهنگی‌های میان مسئولان دولتی شامل بانک مرکزی، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی در بنادر و گمرکات بلاتکلیف باقی ماند.

وی اضافه کرد: پس از بالاگرفتن تذکرات نمایندگان و دیگر مسئولان، رئیس جمهور ناچار شد که دستور ترخیص روغن‌های خام موجود در بنادر و گمرکات که بالغ بر چند میلیون تُن بود را صادر کند، که پس از این اقدام حجم قابل توجهی روغن ترخیص و به کارخانه‌های مختلف ارسال شد.

تاخیر چند ماهه در رساندن روغن خام به کارخانجات موجب شوک قیمتی و کمبود روغن در بازار شد

کریمی با بیان اینکه تاخیر چند ماهه در رساندن روغن خام به کارخانجات روغن موجب شوک قیمتی و کمبود در بازار شد، ادامه داد: دومین دلیل نابسامانی بازار در شرایط فعلی با وجود تولید و توزیع روغن، شکاف میان عرضه و تقاضا و ایجاد تقاضای کاذب است؛ در واقع میزان خرید مردم بیش از میزان متعارف و موضوع احتکار خانگی مطرح شد.

این نماینده مردم در مجلس یازهم تصریح کرد: این رویه موجب شد با وجود توزیع حجم قابل توجهی روغن در بازار، فرآیند توزیع پاسخگوی تقاضای بازار نبوده و صف‌های طولانی تشکیل و روغن در بازار با کمبود مواجه شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با وجود اینکه روغن در قفسه فروشگاه‌ها در شهرهایی مانند تهران موجود است اما در شهرستان‌ها روغن نایاب شده که این روند نشانه ضعف عملکردی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت در توزیع روغن است که این ایراد باید هرچه سریعتر رفع شود./

لینک خبر در خبرگزاری خانه ملت

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شود.
  • نظراتی که غیر زبان فارسی یا مرتبط با خبر نباشند منتشر نمی شوند.
* لطفا حاصل عبارت را در جعبه متن روبرو وارد کنید

2 + 5 =