۲۸ فروردین ۱۴۰۰

۰۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۲ | دسته بندي : اخبار ویژه نماینده

واکنش نماینده اراک به مازوت‌سوزی نیروگاه شازند/ دولتی‌ها به وعده رئیس‌جمهور درباره این نیروگاه پایبند باشند

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نسبت به ا ...

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نسبت به اقدام نیروگاه شازند در استفاده از سوخت مازوت واکنش نشان داد و گفت: دولتی‌ها به مردم استان مرکزی وفادار باشند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آلودگی هوا در استان مرکزی، قطب صنعت کشور و به ویژه در کلانشهر اراک به عنوان پایتخت صنعتی ایران اسلامی یکی از معضلات مهم و پررنگ مردم و این دیار بوده است.

این درحالی‌ست که علی‌رغم وعده‌های متعدد دولتی‌ها درباره جلوگیری و برخورد با استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت، در روزهای اخیر مازوت‌سوزی نیروگاه شازند اوج گرفته تا آنجا که سمن‌های محیط‌زیستی استان مرکزی در چندین نامه‌نگاری با دادستان مرکز استان نسبت به این اقدام نیروگاه اعلام جرم کرده و خواستار ورود دستگاه قضایی به موضوع شدند.

بازدید "علی‌اکبر کریمی"، نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس و عضو کمیسیون صنایع از دفتر خبرگزاری تسنیم در استان مرکزی فرصتی شد تا خبرنگار تسنیم در مصاحبه تفصیلی ابعاد مختلف مسئله آلودگی هوا در اراک را به بحث و گفت‌و‌گو بگذارد که در زیر می‌آید:

مسئولان باید برای محدود کردن آلودگی‌ها تصمیماتی اتخاذ کنند

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلودگی‌های اخیر اظهار داشت: متاسفانه این روزها حجم آلودگی بسیار زیاد بوده و شاخص‌ها از وضعیت اضطرار عبور کرده که مسئولان باید برای محدود کردن آلودگی‌ها تصمیماتی اتخاذ کنند.

کریمی افزود: مهم‌ترین آلودگی هوای اراک آلودگی‌های صنعتی و پس از آن آلودگی وسایل نقلیه و آلایندگی خانگی است و مهم‌ترین منشا آلودگی صنعتی در اراک ناشی از فعالیت پتروشیمی، پالایشگاه، نیروگاه و برخی صنایع مستقر در شهر اراک از جمله آلومینیوم است.

برای انتقال آندسازی به خارج از محدوده شهر با گذشت 15 سال از تکلیف دولت هنوز اقدام جدی نشده است

وی تصریح کرد: محدود شدن و رفع آلودگی این صنایع در سال‌های متمادی در دستور کار مسئولان قرار گرفته که متاسفانه کوتاهی‌های بسیاری از جمله طولانی شدن انتقال آندسازی شده و علی رغم 15 سال از تکلیف دولت برای خروج این بخش آلومینیوم‌سازی هنوز کاری جدی صورت نگرفته که جای گلایه جدی از مسئولان و مدیریت شرکت است.

حذف مسئله آلودگی پتروشیمی در سال‌های اخیر جای تامل دارد

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به خروج پتروشیمی از دایره صنایع آلاینده در سال‌های اخیر گفت: سازمان محیط زیست مسئله آلودگی پتروشیمی را در سال‌های اخیر حذف کرد که جای تامل و بررسی دارد و مسئولان باید در این خصوص پاسخگو باشند.

مازوت‌سوزی نیروگاه در روزهای اخیر جای گله‌مندی جدی از مسئولان دولتی است

کریمی ادامه داد: درباره آلایندگی نیروگاه با توجه به اینکه جهت جریان باد از سمت نیروگاه به سمت اراک بوده و عامل انتقال آلودگی‌هاست، در روزهای اخیر اخباری مبنی بر مازوت‌سوزی در این نیروگاه وجود دارد که جای گلایه‌های جدی ما از مسئولان دولتی از شخص رئیس جمهور تا استاندار مرکزی است.

وی با اشاره به وعده دولت برای جلوگیری از استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت گفت: در سفر هیئت دولت به استان مرکزی، حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهور به مردم استان مرکزی در دیدار مردمی صراحتاً قول داد که به هیچ وجه در نیروگاه شازند از سوخت مازوت استفاده نشود و گاز جایگزین گردد.

مسئولان امر باید پاسخگوی استفاده مازوت در نیروگاه شازند باشند

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در همین سال 99 با پیگیری که استاندار مرکزی داشت، رئیس جمهور تاکید کرد سوخت نیروگاه از گاز به جای مازوت تامین شود که البته اخبار نشان از مازوت‌سوزی دارد و مسئولان امر باید پاسخگوی این موضوع باشند.

سوخت مازوت در نیروگاه‌هایی استفاده شود که مجاور کانون‌های جمعیتی نباشند

کریمی اضافه کرد: محدودیت‌ها را می‌پذیریم اما سلامت مردم از اولویت‌های اصلی در کشور به شمار می‌رود و باید مسئولان دولتی با یک اولویت‌بندی سوخت مازوت را در اختیار نیروگاه‌هایی قرار دهند که در مجاورت با کانون‌های جمعیتی قرار نگرفته‌اند نه نیروگاهی مانند شازند که هر دو شهرستان را تحت‌الشعاع دارد.

 

لینک خبر در خبرگزاری تسنیم

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شود.
  • نظراتی که غیر زبان فارسی یا مرتبط با خبر نباشند منتشر نمی شوند.
* لطفا حاصل عبارت را در جعبه متن روبرو وارد کنید

2 + 2 =