۲۸ فروردین ۱۴۰۰

۰۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۴ | دسته بندي : اخبار ویژه نماینده

دکتر کریمی: نیروگاه شازند از مهمترین منابع آلاینده اراک و منطقه است

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: نیرو ...

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: نیروگاه شازند یکی از مهمترین منابع آلوده کننده هوای شهر اراک و منطقه است.

علی‌اکبر کریمی روز پنجشنبه 4 دیماه در کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک اظهار کرد: آلودگی هوای اراک واقعیت تلخی است که سال ها شهر اراک با آن درگیر است، بخشی از اقدامات در جهت کاهش این آلودگی زیرساختی و بلندمدت است که باید دنبال شود از طرفی جابجایی برخی از منابع آلایندگی در اراک که به صورت بلندمدت وجود دارد و قابل رفع است هنوز انجام نشده و بخشی از آلایندگی نیز در خصوص فعالیت و نحوه مصرف سوخت واحدها است.

وی افزود: دغدغه آلایندگی نیروگاه شازند طی سال های اخیر همواره وجود داشته که در این راستا ریاست جمهوری در جلسه دیدار مردمی در استان قول منع استفاده از مازوت در نیروگاه شازند را اعلام و مجددا نیز بر این مهم تاکید کرد و بر این اساس انتظار می‌رود که این دستور توسط دستگاه‌های مربوطه رعایت شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رقمی که برای استفاده مازوت در کشور در نظر گرفته شده کمتر از 15 درصد بوده و نیاز نیست این آلایندگی به اراک نیز تحمیل شود. در توزیع سوخت مازوت دستورات رئیس جمهور و شرایط اقلیمی و انصاف و... حکم می‌کند که هزینه اجتماعی که به سلامت مردم ضربه می‌زند به این منطقه تحمیل نشود، در نتیجه نیاز است اقدامات لازم در این خصوص صورت گیرد.

کریمی اضافه کرد: در قانون هوای پاک در مجلس، سهم 35 درصدی از محل عوارض آلایندگی برای محیط زیست در نظر گرفته شد تا این مبالغ صرف امور بهبود محیط زیست شود. در تبصره 6 قانون بودجه 99 نیز صراحتا ردیف برای این مهم مشخص شده است که طبق گزارش دریافت شده در 6 ماهه امسال، 35 درصد از عوارض آلایندگی واریزی از سوی استان به صندوق محیط زیست 46 میلیارد تومان بوده که این رقم در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفته است و قطعا تا پایان سال رقم قابل توجهی خواهد بود که می توان اقدامات خوبی با آن انجام داد.

وی ادامه داد: در قانون بودجه سال 99 آمده که 35 درصد عوارض آلایندگی وصولی از محل یک درصد فروش واحدهای آلاینده به سازمان محیط زیست برای اعطای تسهیلات مالی به منظور کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست اختصاص پیدا کند که متاسفانه در این ماه‌ها نتوانستیم حق استان را از این مبلغ جذب کنیم که این مهم باید پیگیری شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شهرداری‌ها از ابتدای سال بیش از 90 میلیارد تومان از این محل اعتبار وصول کرده‌اند که نباید صرف حقوق کارمندان شود و باید با یک برنامه ریزی مشخص شهرداری هایی که از این عوارض آلایندگی بهره مند هستند این اعتبار را متناسب با نیاز شهرستان جهت کاهش آلودگی هوای شهر هزینه کنند.

کریمی افزود: آلودگی هوا یکی از مسائل و دغدغه های مردم استان بویژه در شهرهای اراک و شازند است و تجارب علمی و دانشگاهی و درمانی و... رابطه مستقیم آلایندگی با بیماری ها و آسیب به سلامت مردم را نشان داده و باید با بضاعت  و مقدورات و امکانات در اختیار حداکثر تلاش را برای حفظ سلامت مردم انجام دهیم.

وی بیان کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا نیاز است برخی تصمیمات در خصوص تردد خودروهای سنگین، توقف خودروهای آلاینده و سایر تصمیمات را اتخاذ کرد تا از شدت شرایط سخت این روزها کاسته شود.

 

لینک خبر در خبرگزاری ایسنا

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شود.
  • نظراتی که غیر زبان فارسی یا مرتبط با خبر نباشند منتشر نمی شوند.
* لطفا حاصل عبارت را در جعبه متن روبرو وارد کنید

9 + 9 =