دوشنبه 1 بهمن 1397 Monday 21 January 2019 14 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

کاهش تولید بیش از ۶ هزار مگاوات برق آبی در کشور

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: بالای ۶ هزار مگاوات تولید برق آبی ما کم می‌شود و ممکن است با قطعی برق مواجه شویم، بنابراین موضوع کم‌آبی شوخی‌بردار نیست.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
کاهش تولید بیش از ۶ هزار مگاوات برق آبی در کشور

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، علی‌اکبر کریمی پیش از ظهر امروز در نخستین جلسه شورای اداری شهرستان خنداب اظهار داشت: جا دارد از تلاش‌ها و زحمات مدیران شهرستان تشکر کنیم، این تلاش‌ها وقتی با نیت خیر باشد، وقتی با نهایت کوشش و روحیه جهادی همراه باشد ان‌شاءالله آثار آن را مردم هم می‌بینند و به طور قطع جلب رضایت مردم هم سبب جلب رضایت الهی می‌شود و می‌تواند برای همه ما در دنیا سبب کسب رتبه‌های خوب شده و هم در آخرت سبب خیر برای ما باشد.

وی افزود: به طور قطع دستاوردها و موفقیت‌ها قابل توجه است و اینکه ما بتوانیم دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در چهار دهه خدمت صادقانه آن احصاء کنیم کار سختی است، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برکات بسیار و خدمات فراوانی را برای مردم داشت.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی تصریح کرد: خود منطقه خنداب به‌عنوان منطقه‌ای که بافت روستایی داشت و از کمترین سطح امکانات قبل از پیروزی انقلاب برخوردار بود امروز خوشبختانه از بسیاری امکانات به شایستگی برخوردار است اما این نباید ما را از راه طولانی که پیش رو داریم و از باقیمانده مسیر غافل کند و باقی باشیم بر همین خدمات و دستاوردهایی که حاصل شده، به طور قطع ما راه نرفته بسیاری هم برای تامین نیازهای مردم داریم.

کریمی بیان کرد: همین طور برای ارتقاء سطح کیفیت خدمات، به نظر می‌رسد که ما باید تلاش‌های آینده خود را معطوف کنیم به حوزه‌های نرم‌افزاری مدیریت و کیفیت‌بخشی به نظام اداره امور مردم و بتوانیم در قالب ارکان و اجزاء کلی نظام مردم‌سالاری دینی با جلب مشارکت مردم در اداره امور آنها و پیش‌بینی یک نقش موثر و فعال برای آحاد مردم در اداره امور آنها، با نظر و رای خود آنها امورشان را سامان دهیم و بتوانیم به خدمات نظام جمهوری اسلامی کیفیت ببخشیم.

وی ادامه داد: امروز مسائل ما از اینکه بخواهیم تلاش کنیم، بودجه‌ای بگیریم و مدرسه‌ای بسازیم فراتر رفته و اینها موضوعاتی است که بخش عمده‌ای از آنها برطرف شده و برطرف کردن مابقی آن هم بحث پیچیده‌ای نیست، البته مشکلاتی در بخش اعتبارات داریم اما خیلی از مسائل نیازمند مدیریت کیفی و پیچیده‌ای است که در اداره امور مردم رعایت کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی عنوان کرد: مقام معظم رهبری امسال را به‌عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری کردند و این تاکید، بحث جدیدی نبود و در سال‌های گذشته هم به طور عمده تکرار شده و سبقه اقتصادی داشته و این نشان می‌دهد که مهم‌ترین چالش ما در حوزه اقتصادی کشور است و حل چالش‌های موجود در حوزه اقتصادی کشور می‌توانید به تقویت اقتدار ملی ما کمک شایانی داشته باشد.

کریمی اضافه کرد: منظور از حوزه اقتصاد تمام ابعاد آن شامل عدالت، چالش‌های مختلف در اداره امور اقتصادی و غیره است که توجه ویژه مقام معظم رهبری به بحث حمایت از کالای ایرانی است که معطوف کردن اذهان عمومی به آن می‌تواند کمک بزرگی برای اقتصاد کشور باشد.

وی افزود: تولید زیرساخت بسیاری از مسائل کلان جامعه است، اگر تولید نباشد اشتغال و به‌دنبال آن صادراتی نیست، تولید نباشد، ثروتی نیست، خلق ثروت در گرو تولید است، اینکه ما به حوزه تولید ملی توجه ویژه‌ای داشته باشیم و بتوانیم درمجموع حجم تولیداتمان را در سطح کشور افزایش دهیم، شاخص عملکردی کلان تولید ناخالص داخلی کشور یا جی دی پی که یک شاخص بین‌المللی است و در هر کشوری وقتی قصد دارند اندازه و ابعاد اقتصاد آن کشور را مطرح کنند مهم‌ترین عدد همین شاخص است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی این عدد بر آحاد مردم تقسیم شود تولید سرانه جامعه به دست می‌آید، بنابراین تولید بحث بسیار مهمی است و توجه به مسائل و مشکلات آن بسیار اهمیت دارد، امروز تولید ما با مشکلات متعددی همراه است، در شهرستان خنداب عمده اقتصاد شهرستان در حوزه کشاورزی است، بخش کشاورزی را به عنوان محور اقتصاد شهرستان تجزیه و تحلیل کنیم می‌بینیم که در این بخش چالش‌های جدی داریم که اگر بخواهیم حجم تولید را در شهرستان افزایش دهیم باید این چالش‌ها را برطرف کنیم.

کریمی بیان کرد: وقتی محصول تولیدی شهرستان که عمده آن انگور و بعد کشمش است به صورت خام صادر می‌کنیم، یعنی ارزش افزوده بالقوه‌ای که در این محصول است را به دیگران هدیه می‌کنیم، درحالی که اگر زنجیره تولید در مورد این محصول در شهرستان تکمیل شود و فرآوری محصولات کشاورزی از جمله انگور در این شهرستان ایجاد شود می‌تواند زمینه تولید و تکمیل بهره‌گیری از ارزش افزوده شود.

وی ادامه داد: عدم وجود صنایع تبدیلی و نگهداری در این شهرستان و حتی خدماتی مانند بازرگانی، صادرات این محصولات و غیره درمجموع سبب می‌شود که نتوانیم حجم تولید را افزایش دهیم، که اگر این زمینه‌ها فراهم شود اشتغال را به همراه دارد، تنوع محصولات را بالا می‌برد، بحث افزایش بهره‌وری از تولید بحث مهمی است که باید مورد توجه باشد.

ضرورت کیفیت‌بخشی به تولید در کشور

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بحث کیفیت‌بخشی به تولید در کشور با همین موارد محقق می‌شود، تغییر روش تولید انگور از روش زمینی به داربستی و تغییر روش آبیاری آنها از سنتی که بسیار پرمصرف هست به آبیاری مکانیزه مصرف ما را کاهش داده و تولید را افزایش می‌دهد، این قدم‌ها است که می‌تواند چهره زندگی مردم، درآمد و اشتغال آنها را بهبود بخشد.

کریمی اضافه کرد: همه مدیران باید در خدمت تولید باشند، یعنی هیچ مدیری در ساختار سازمانی خود نباید به خود اجازه دهد که تصمیم، رفتار و اقدامش سنگ و مانعی پیش پای تولید باشد، بلکه باید همه برای بهبود و تسهیل تولید تلاش کنند نباید شاهد دوندگی تولیدگران برای تحویل زمین و گرفتن وام و غیره باشیم، گاهی شنیده می‌شود که برای ثبت برندی زمانی طولانی صرف می‌شود که درست نیست باید همه ما در خدمت تولید باشیم تا این هدف را پیش ببریم و راه را برای تولیدگران و سرمایه‌گذاران تسهیل کنیم.

وی افزود: با توجه به جذابیت‌هایی که شهرستان‌های دیگر ایجاد کردند سرمایه‌گذاران به مناطق دیگر جذب می‌شوند پس مدیران شهرستان این موارد را مورد توجه قرار دهند.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی تصریح کرد: بحث آب یکی از مسائلی مورد توجه است، براساس گزارشات ارائه شده وضعیت کاهش نزولات جوی ما در نیم‌قرن اخیر بی‌سابقه است، در سال‌های گذشته در سال‌های 86، 87 خشک‌سالی داشتیم که وضعیت امروز از آن هم گذشته و رکورد آن را شکسته و می‌توان گفت وضعیت بحرانی است، بنابراین باید این شرایط را درک کنیم و این درک را به مردم منتقل کنیم تا مردم بفهمند در چه شرایطی هستند و حس کنند امروز با سال گذشته متفاوت است و نحوه مصرف آنها باید فرق کند.

کریمی بیان کرد: در بحث کشاورزی بیشترین مصرف را داریم، در بحث آب شرب مشکل داریم، همین الان برخی مناطق را با تانکر آب‌رسانی می‌کنیم و هر چه به سمت تابستان پیش برویم وضعیت مشکل‌تر می‌شود، ذخایر سدهای ما تحت تاثیر کمبود بارش‌ها قرار گرفته و هرچه به سمت فصل گرما برویم این اثرات نامطلوب تشدید می‌شود.

وی ادامه داد: در کشور بالای 6 هزار مگاوات تولید برق آبی ما کم می‌شود و این در بحث برق هم برای ما مشکل ایجاد می‌کند و ممکن است با قطعی برق مواجه شویم، بنابراین موضوع کم‌آبی شوخی‌بردار نیست، اینکه چرا این شرایط ایجاد شده، به طور قطع بخشی از آن به عملکرد ما برمی‌گردد و ناشی از سوء تدبیرهای ما بوده و بخشی از آن به شرایط اقلیمی برمی‌گردد.

نیازمند مدیریت جهادی برای کنترل مصرف هستیم

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مهم‌تر از اینکه به علت چرایی این وضعیت بپردازیم باید دنبال این باشیم که چه باید بکنیم و چگونه این وضعیت بحرانی را مدیریت کنیم، هشدارهایی هست که اگر مدیریت نباشد میلیون‌ها نفر از جمعیت کشور باید مهاجرت کنند، بسیاری از مناطق حتی امکان انتقال آب به آنها هم وجود ندارد پس مجبور هستیم شرایط موجود را درک کنیم و مدیریت کنیم.

کریمی اضافه کرد: این مسئله نیازمند مدیریت جهادی برای کنترل مصرف است، فرهنگ‌سازی هم باید مورد توجه شود و به طور قطع باید مشارکت مردم جلب شود و با تصمیم مدیران محقق نمی‌شود، حساسیت موضوع باید برای مردم تبیین شود و بعد مسیرهای مشارکت آنها فراهم شود تا بتوان با حفظ سطح مطلوب تولید و درآمد مصرف آب را کاهش دهند.

وی افزود: روند خشک‌سالی در سال‌های گذشته روند مستمری است و نمی‌توان گفت که تمام می‌شود، در گذشته‌های دور همه کشت و کار و نیاز آب مردم از طریق آب جاری تامین می‌شده و اتکا به آب زیرزمینی صفر بوده اما الان با حفر چاه‌ها منابع زیرزمینی را به طرز وحشتناک استفاده می‌کنیم.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/01/16/1693139

Template Design:Dima Group