شنبه 29 دي 1397 Saturday 19 January 2019 12 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس: رشداقتصادی غیراشتغالزا فاقد کارایی است/تنزل رتبه در بهبود کسب و کار

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس گفت: رشد اقتصادی مطلوب زمانی محقق می شود که اشتغال همگام با آن افزایش یابد، اما در کشور رشد اقتصادی غیراشتغالزا و فاقد کارایی لازم است.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس: رشداقتصادی غیراشتغالزا فاقد کارایی است/تنزل رتبه در بهبود کسب و کار

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر کریمی  پیش از ظهر چهارشنبه در نخستین نشست شورای اداری سال ۹۷ استان مرکزی در اراک اظهار داشت: مقام معظم رهبری شعار امسال را نیز با تاکید بر اقتصاد کشور و لزوم توجه به تولید داخلی و همچنین روی آوردن مصرف کنندگان به کالاهای تولیدی کشور انتخاب کرده اند که مسئولیت مهمی را بر  دوش آحاد جامعه می گذارد.

وی افزود: هم اکنون در حوزه تولید چند قانون شامل سیاست های اصل ۴۴، قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور، قوانینی هستند که اگر به شایستگی به آنها عمل شود، می توانند رونق تولید داخلی را رقم بزند.

کریمی بیان کرد: در قانون برنامه ششم توسعه نیز مجلس شورای اسلامی توجه ویژه ای به تولید داشته به طوری که از ۱۲۴ ماده این قانون، ۲۳ ماده که حدود ۱۹ درصد از کل مواد آن را تشکیل می دهد ناظر به حوزه تولید و حمایت از آن است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در  مجلس خاطرنشان ساخت: آنچه که در این راستا باید به آن توجه شود تا به رشد اقتصادی دست یابیم، توازن و پایداری نرخ رشد و همچنین افزایش آن است، چراکه با رقم فعلی رشد اقتصادی نمی توان کشور را به سمت رشد و پیشرفت برد.

وی ادامه داد: مساله دیگر کشور غیراشتغالزا بودن رشد اقتصادی است، به این معنا که همپای رشد اقتصادی درصد شاغلان افزایش نداشته و از سوی دیگر در کشور وابستگی شدید نرخ رشد به درآمدهای نفتی وجود دارد.

کریمی تصریح کرد: در حوزه تولید در کشور با چالش های جدی مواجه هستیم که باید رفع شود تا تولید رونق گیرد، عملکرد کشور در خصوصی سازی طی یک دهه ای که از ابلاغ قانون آن می گذرد نشان دهنده موفق نبودن در این حوزه است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در  مجلس عنوان کرد: از مجموع واگذاری های اصل ۴۴ در این مدت، سهم بخش خصوصی فقط ۱۳درصد بوده که نشان می دهد ما فاقد بخش خصوصی قدرتمند و فضای رقابتی در کشور هستیم.

وی اضافه کرد: در زمینه بهبود محیط کسب و کار نیز متاسفانه پیشرفت قابل توجهی نداشتیم و در طبقه بندی جهانی سال ۲۰۱۸ از این نظر، بین ۱۹۰ کشور با چهار رتبه تنزل به جایگاه ۱۲۴ رسیده ایم.

کریمی گفت: در حوزه نفت وضعیت مطلوبی در سال های اخیر داشتیم و در سال ۹۵ ارزش افزوده این بخش بیش از ۶۰ درصد رشد داشته اما این رشد کاملا مقطعی است و تداوم ندارد، در بخش کشاورزی شاهد افزایش تولیدات هستیم، اما در صنعت و معدن رشد منفی داشتیم.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در  مجلس افزود: دولت تورم را مهار کرده اما هم اکنون در شرایط رکود غیرتورمی هستیم و به گفته صاحبنظران، در عرضه و تولید مشکلی نداریم، بلکه در حوزه تقاضا دچار چالش هستیم، بنابراین باید تقاضا را برای تولید داخلی افزایش دهیم.

وی بیان کرد: از وزارت صنعت گلایه مند هستیم که به عنوان متولی این بخش و حامی اصلی تولید، توان اعمال حمایت موثر از تولیدکننده داخلی را ندارد، ما هنوز سامانه جامعی که محل رجوع تمام کارفرمایان در سطح کشور باشد نداریم و عدم درج نام بسیاری از تولیدکنندگان در لیست ها، موجب می شود که پروژه ها به شرکت های خارجی سپرده شود.

کریمی عنوان کرد: مشکل دیگر فقدان وجود مرجع تخصصی در سطح ملی برای قضاوت در مورد ادعای تولیدکنندگان در رابطه با توان تولید کالای مشابه یک کالای خارجی در داخل است، به این ترتیب کالای خارجی مجوز ورود می یابد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در  مجلس تاکید کرد: در استان مرکزی نیز شرکت های بزرگ باید پروژه های بزرگ را قبول کرده و به انجام برسانند تا مشکلات این واحدها حل شود که این مهم نیازمند تعامل و همدلی در استان و پیگیری جدی است.

https://www.mehrnews.com/news/4262986

Template Design:Dima Group