سه شنبه 2 بهمن 1397 Tuesday 22 January 2019 15 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

مولفه های اجتماعی و اقتصادی عاملی موثر در وضعیت سلامت جامعه است

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مولفه های اجتماعی و اقتصادی نقش مهمی در وضعیت سلامت جامعه دارد و برای ارتقای سطح سلامت نیازمند فرهنگ سازی هستیم.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
مولفه های اجتماعی و اقتصادی عاملی موثر در وضعیت سلامت جامعه است

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر کریمی روز شنبه در اولین مجمع استانی سلامت استان مرکزی در اراک اظهار داشت: امنیت و سلامت دو نعمت بزرگ و اساسی هستند که تا زمان از دست دادن آنها توجه کمتری نسبت به آنها می شود و به این سبب باید عوامل موثر بر سلامت مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: تحقیقات نشان می دهند که علاوه بر عوامل جسمی سایر عوامل نیز در حفظ و ارتقای سلامت فردی تاثیرگذار هستند و ۷۵ درصد از عوامل موثر اجتماعی و اقتصادی است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت و درمان مسئله سلامت را به موضوعی ملی و فرا دستگاهی مبدل ساخته و موضوع سلامت را در میان تمامی دستگاه ها و مردم ترویج داده و اینکه دستگاهی بتواند دغدغه خود را همگانی سازد بیانگر هوشیاری آن دستگاه است.

کریمی تصریح کرد: خوشبختانه مجامع سلامت از درون دستگاه ها به سطوح خُردتری حتی در محله ها نیز تشکیل شده و با شکل گیری چنان ساختاری تمامی آحاد جامعه در امر سلامت مشارکت می کنند و تاثیرات مثبتی در حفظ و ارتقای سلامت بر جای می گذارند.

وی ادامه داد: عوامل متفاوتی اعم از اقتصاد، محیط کار، درآمد، محل سکونت، شرایط رفاهی، تغذیه، عوامل فرهنگی، شرایط زندگی، حمایت های اجتماعی و غیره می توانند در زمنیه تامین سلامت موثر واقع شوند، یکی از معضلات جدی کشور مصرف دخانیات است که متاسفانه میزان مصرف آن در استان مرکزی بیش از میانگین کشوری و میانگین کشوری مصرف دخانیات نیز بیش از نرخ جهانی آن است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: سیاست های قیمتی و افزایش قیمت سیگار می تواند عاملی بازدارنده در مصرف دخانیات باشد و به این خاطر در بودجه سال آینده مصوبه قانونی به تصویب رسیده که بر اساس آن به ازای هر نخ سیگار وارداتی ۵۰ تومان و برای هر نخ سیگار ساخت داخل ۳۵ تومان عوارض دریافت شود.

کریمی بیان کرد: درآمدهای حاصل از دریافت عوارض دخانیات به تفکیک ۵۰ درصد به وزارت بهداشت و درمان، ۳۰ درصد به وزارت ورزش و جوانان و ۲۰ درصد به وزارت آموزش و پرورش اختصاص داده می شود زیرا معتقدیم که همیشه پیشگیری مقدم است.

وی ابراز داشت: مولفه های اجتماعی و اقتصادی نقش موثرتری نسبت به عوامل بیولوژیک در سلامت ایفا می کنند و این موارد نیاز به آگاه سازی دارند، همچنین یکی از مواردی که می تواند در کنار دولت در حفظ و ارتقای سلامت موثر واقع شود فعالیت تشکل های مردمی است و خوشبختانه از تعداد ۳۷۵ سمن تشکیل شده در استان مرکزی ۲۰درصد آنها صرفا در حوزه سلامت فعالیت دارند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اجرای طرح آموزش پیش از ازدواج به مدت یک سال است که در استان مرکزی اجرایی و مقرر شده تا این طرح از سال آینده در سایر استان ها اجرا شود، خوشبختانه این طرح با پوشش ۹۸ درصدی در استان فعال شده که می تواند از افزایش آسیب های اجتماعی جلوگیری کند.

کریمی افزود: یکی از دغدغه های مردم استان آلودگی هوا است که مطالعات بسیاری در این زمینه ثابت می کنند بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان ها وابسته به میزان آلودگی هوا هستند که باید در راستای کاهش آن گام های موثری برداریم، باید به خاطر داشته باشیم که تشکیل مجمع ها در این زمینه مطالبه گری جامعه در مورد سلامت را به همراه دارد.

https://www.mehrnews.com/news/4242326

Template Design:Dima Group