دوشنبه 1 بهمن 1397 Monday 21 January 2019 14 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

تنها ۲۰ درصد از اعتبار ۱۰ میلیاردی بازار اراک تخصیص یافته است

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان گفت: از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده برای تعمیر بازار اراک تنها ۲۰ درصد تخصیص یافته است.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
تنها 20 درصد از اعتبار 10 میلیاردی بازار اراک تخصیص یافته است

دکتر علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، عنوان کرد: بازار اراک به لحاظ نوع معماری خاص، ساختار مهندسی و بافت شطرنجی از یکسو و مطرح بودن به عنوان تنها بازار مستقیم کشور یک سرمایه ارزشمند تاریخی و منحصربه‌فرد در بین بازارهای کشور محسوب می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه سراها و کارونسراهای نفیس به لحاظ معماری، بازار اراک را به اثری ارزشمند بدل کرده است، افزود: حفظ بازار اراک به عنوان یک اثر تاریخی ویژه و همچنین به عنوان یک مرکز تجاری که در اقتصاد شهر نقش‌آفرینی دارد بسیار مهم است و باید اقدامات حفاظتی در خصوص آن همچنان ادامه یابد.

کریمی با اشاره به بازدید روز گذشته از بازار اراک تصریح کرد: تاکنون در راستای حفظ این مجموعه ارزشمند تاریخی اقداماتی در قالب نوسازی و بهسازی انجام شده است، همچنین کانال زیرزمینی برای عبور تاسیسات و جذب رطوبت‌های زیرزمینی، نوسازی‌ سراهای تخریب شده و سقف بازار در قالب اقدامات حراستی انجام شده است، اما ادامه این اقدامات نیازمند تامین اعتبارات مورد نیاز است.

وی بیان کرد: در سفر احمدپور معاون اسبق ریاست جمهوری و مدیرکل میراث فرهنگی کشور قول تخصیص 10 میلیارد تومان برای تعمیر و اقدامات حفاظتی بازار اراک داده شد که تاکنون شاید 2 تا 3 میلیارد تومان به استان تخصیص یافته است و با توجه به اثربخشی این رقم پیگیر تحقق 100 درصدی آن هستیم و در سفر دولت به استان نیز بحث مرمت و بازسازی بازار مطرح و قول‌هایی نیز داده شد که پیگیر آن خواهیم بود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وقفی بودن بخشی از مغازه‌های بازار گفت: مسلما با این شرایط اوقاف نقش مهمی در اداره امور مربوط به این مجموعه دارد و امید است که با پیگیری‌های لازم مشکلات حقوقی بازار اراک رفع شود و در نهایت بتوان شاهد رشد و بالندگی این محیط  تاریخی و اقتصادی شهر اراک باشیم و آنرا برای بازدید گردشگران آماده کنیم.

http://markazi.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=93316

Template Design:Dima Group