سه شنبه 2 بهمن 1397 Tuesday 22 January 2019 15 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

نطق دکتر علی اکبر کریمی نماینده اراک، خنداب و کمیجان در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه سال ١٣٩٧

دکتر علی اکبر کریمی نماینده اراک، خنداب و کمیجان و نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه سال ١٣٩٧:

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
نطق دکتر علی اکبر کریمی نماینده اراک، خنداب و کمیجان در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه سال ١٣٩٧

✔️ مغایرت یا عدم انطباق مفاد لایحه بودجه سال ۹۷ با احکام مندرج در اسناد بالادستی یکی از دلایل بنده برای مخالفت با لایحه بودجه سال آینده است که از جمله می توان به عدم ارایه پیوست مربوط به عمران و توسعه روستایی و عدم پیش‌بینی اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل پوشش بیمه سلامت برای اقشاری که فاقد پوشش بیمه‌ای هستند و ایجاد پایگاه اطلاعات درمانی بیمه شدگان کشور موضوع مواد (۲۷) و (۷۰) و (۷۱) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اشاره نمود.

✔️ رقم کسری تراز عملیاتی بودجه دولت در سال ۹۷ به ۸۳ هزار میلیارد تومان افزایش می یابد.

✔️ حجم بدهی دولت به بانکها به شدت در حال افزایش است و برخی از احکام لایحه بودجه سال ۹۷ می توانند باعث استمرار و تشدید افزایش بدهی دولت به بانکها می شوند.

✔️ علیرغم رشد بالای اقتصادی و تولید ملی در سال ٩٥ ، در سال ٩٦ شاهد کاهش رشد اقتصادی بوده‌ایم و برآوردها نشان می‌دهد که نرخ رشد اقتصادی در سال ٩٧ کمتر از سال ۹۶ خواهد بود.

✔️ علیرغم اینکه مهمترین چالش کنونی در کشور بیکاری است، هیچ رویکرد مشخصی در خصوص نحوه اشتغالزایی در بودجه سال ٩٧ وجود ندارد.

✔️ دولت نباید سهم نسل‌های آینده از منابع زیرزمینی بعنوان داراییهای سرمایه ای را در قالب بودجه صرف پرداخت حقوق و دستمزد به نسل کنونی نماید.

✔️ نگرانی اساسی موجود نحوه شناسایی دقیق و صحیح خانوارهایی است که استحقاق دریافت یارانه دارند.

✔️ عدم پرداخت سهم ۳۰ درصدی تولید از منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها طی سال‌های گذشته در دولتهای دهم، یازدهم و دوازدهم تخلفی آشکار از قانون و ظلمی بزرگ در حق تمام تولید‌کنندگان کشور بوده است.

✔️ تراز تجاری کشور در هشت ماهه ابتدای سالجاری منفی شده و واردات کشور معادل چهار میلیارد دلار زیادتر از صادرات شده است.

✔️ در شرایط رکودی کنونی در کشور که فعالان اقتصادی با کاهش درآمد و سود و حتی زیان‌دهی مواجه هستند فشار آوردن به مردم برای اخذ مالیات بیشتر، سبب ضربه خوردن فعالیت‌های اقتصادی مردم و تعطیلی واحدهای تولیدی می‌شود.

✔️ تحقق افزایش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۹۷ باید از طریق گسترش پایه‌های مالیاتی باشد و نباید با فشار بر مودیان موجود محقق شود.

Template Design:Dima Group