دوشنبه 1 بهمن 1397 Monday 21 January 2019 14 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

تاخیر در موضوع نرخ تضمینی محصولات کشاورزی نگران‌کننده است

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در بحث نرخ تضمیمی محصولات تاخیری که ایجاد شده برای بخش کشاورزی کشور خظرآفرین و نگران کننده است گفت: از ابتدای هدفمند کردن یارانه‌ها سهم تولید نادیده گرفته شده است.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
تاخیر در موضوع نرخ تضمینی محصولات کشاورزی نگران‌کننده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، علی اکبر کریمی شامگاه چهارشنبه در نشست وزیر جهاد کشاورزی با  تشکل‌های بخش کشاورزی اظهار داشت: ما معتقد هستیم که بخش کشاورزی از لحاظ اقتصادی در تولید ملی سهم و رشد خوبی داشته و بخشی است که ریشه در درون کشور داشته اما به لحاظ شرایطی دارد با مشکلات دست به گریبان است که باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد.

وی افزود: استان مرکزی علاوه بر اینکه به صنعتی بودن معروف است در بخش کشاورزی هم قابلیت‌های زیادی دارد و نزدیک سه درصد ارزش افزوده کشاورزی در کشور داریم و 2.7 تولید در بخش کشاورزی کم نیست که این قابلیت‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی تصریح کرد: تمام امور کشاورزی به آب و زمین بستگی دارد و منابع طبیعی با سیاست‌های خود اراضی زیادی را از مردم گرفته و از دست مردم خارج کرده که این موضوع به عنوان یک معضل مطرح شده که امروز باید با یک دید جدید به آن نگاه کرد.

کریمی بیان کرد: در بحث نرخ تضمیمی محصولات تاخیری که ایجاد شده برای بخش کشاورزی کشور خظرآفرین و نگران کننده است که بخش‌های مختلف دولت باید این موضوع را ساماندهی کنند.

وی ادامه داد: در شهرستان خنداب وضعیتی وجود دارد که عمده اقتضائات مردم از باغات انگور است و تک محصولی هستند که این باغات به سبب کمبود آب در حال نابودی هستند و از طرفی هم راندمان تولید به روش سنتی پایین آمده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:  از روش‌های نوین داربستی در استان استفاده شده که نتیجه مثبتی داشته  و همچنین در استان منابعی به این منظور در نظر گرفته شده که خواهش و تقاضای ما این است که یک اعتبار ویژه برای این منظور در شهرستان خنداب در نظر گرفته شود که همزمان سه هدف داربستی شدن باغات انگور، آبیاری قطره‌ای به شکل همزمان و یکپارچه سازی باغات انجام شود.

کریمی خاطرنشان کرد: با توجه به عدم پرداخت سهم تولید از منابع حاصل از هدفمندی باید بدانیم که این موضوع یک واقعیت تلخ است که از دولت دهم تاکنون ادامه داشته است و از ابتدای هدفمند کردن یارانه‌ها سهم تولید نادیده گرفته شده است.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/10/28/1631101

Template Design:Dima Group