دوشنبه 1 بهمن 1397 Monday 21 January 2019 14 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

کریمی: پول پاشی اشتغال ایجاد نمی کند/نحوه اشتغالزایی در بودجه سال ۹۷ مسکوت مانده است

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که لایحه بودجه سال ۹۷ در زمینه ایجاد اشتغالزایی سکوت کرده است.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
کریمی: پول پاشی اشتغال ایجاد نمی کند/نحوه اشتغالزایی در بودجه سال ۹۷ مسکوت مانده است

علی اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اختصاص درآمد حاصل از تبصره 18 لایحه بودجه سال 97 به اشتغالزایی، اظهار داشت: دولت در نظر دارد با گران کردن حامل های انرژی، 17 هزار و 400 میلیارد تومان منابع مالی طراحی کند و منابع حاصل از آن را در فضای ایجاد اشتغال هزینه کند، اما بحث اینجاست که افزایش حامل های انرژی باید در چارچوب قانون هدفمندی یارانه ها اعمال شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: طبق قانون هدفمندی یارانه ها هر زمان که قرار باشد قیمت حامل های انرژی تغییر کند باید در زمینه هایی که در قانون هدفمندی دیده شده هزینه شود و هر گونه تصمیم جدید مغایر قانون است، البته مجلس می تواند مسیر جدیدی برای قانون در نظر بگیرد، اما باید پیشنهاد دولت در همه ابعاد موضوع قانون و در قالب اصلاح قانون هدفمندی یارانه ها صورت گیرد.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس دهم شورای اسلامی، با بیان اینکه پیشنهاد دولت برای افزایش بهای حامل های انرژی و هزینه کرد آن در اشتغال شفاف نیست، بیان داشت: دولت در لایحه بودجه سال 97، به طور دقیق و روشنی در خصوص نحوه هزینه کرد منابع حاصل از گران کردن حامل های انرژی ندارد بلکه فقط گفته فرض کنید با افزایش قیمت ها 17 هزار و 400 میلیارد تومان پول حاصل و این پول برای اشتغال صرف می شود.

اشتغال تنها با داشتن منابع مالی ایجاد نمی شود

وی تاکید کرد: مسائل مربوط به بازار کار و حمایت از اشتغال، به لحاظ علمی و تخصصی ادبیات خود را می طلبد، بنابراین دولت باید مشخص کند که این منابع با چه سیاسیتی قرار است منجر به اشتغالزایی شود.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه با پول پاشی اشتغالزایی ایجاد نمی شود، بیان داشت: اشتغال تنها با داشتن منابع مالی ایجاد نمی شود، به ویژه اینکه منابع مالی در چارچوب بودجه دولتی تعریف شود، با این حال اگر منابع از مسیر سیستم بانکی در نظر گرفته شود قابل دفاع است.

کریمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزار ی خانه ملت، با بیان اینکه هر سرمایه گذاری نیازمند تامین بخشی از نیاز مالی از سیستم بانکی است، گفت: به طور مثال اگر دولت پیشنهاد می داد که 8 درصد از سود بانکی را پرداخت می کند و افراد برای اشتغالزایی وام 10 درصدی در یافت کنند، مسیر قابل قبول تری بود تا اینکه تنها بیان کند اعتباراتی برای برای اشتغالزایی در نظر گرفته است که مشخص نیست به چه نحوی از این اعتبارات استفاده می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اعتبار دولتی برای اشتغالزایی راه حل مناسبی نیست و دولت باید به طور مشخص مسیر هزینه کرد اعتبارات مدنظر برای اشتغالزایی را نشان دهد.

http://www.icana.ir/Fa/News/364350

Template Design:Dima Group