دوشنبه 1 بهمن 1397 Monday 21 January 2019 14 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

کریمی: بازار بزرگ سوریه و عراق نباید در اختیار حامیان داعش قرار بگیرد

رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: دولت نباید اجازه دهد که بازار بزرگ سوریه و عراق بعد از قائله داعش در اختیار حامیان داعش قرار بگیرد. ایران اینهمه برای ختم داعش هزینه کرد و بیش از همه استحقاق دارد که در این زمینه تلاش کند.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
کریمی: بازار بزرگ سوریه و عراق نباید در اختیار حامیان داعش قرار بگیرد

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی اکبر کریمی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان استان با اشاره به طراز تجاری کشور با بیان اینکه این طراز در سال جاری در سطح ملی منفی است و واردات بر صادرات فزونی گرفته است افزود: چنین شرایطی بیانگر قصه پرغصه واردات محور بودن اقتصاد کشور است.

وی اظهار کرد: وابستگی به نفت و مشکلات موجود در زیرساخت اقتصاد ملی باعث شده همواره واردات محور باشیم ولی علیرغم شرایط موجود در سطح ملی، در سال 95 و هشت ماهه امسال استان جهش خوبی در این زمینه و رشد قابل توجهی در صادرات داشته است.

کریمی با بیان اینکه علیرغم مشکلات بانکی، اداری، دیپلماسی اقتصادی و غیره که در مسیر صادرات هست، صادرات 95 در 8 ماهه 96 تحقق صادرات داریم رخ داده است که جای خوشبختی دارد افزود: امید است هدف صادرات یک میلیارد دلاری سال 96 محقق شود گرچه این رقم به هیچ وجه شایسته استان مرکزی نیست.

وی اظهار کرد: باید سهم خود را از اقتصاد جهانی بگیریم. در استان مرکزی هم این مهم صادق است و ما ظرفیت های به مراتب بیشتری در استان داریم و امید است که حمایت های ملی برای صادرات و حمایت های استانی افزایش یابد. امید است در حوزه اقتصاد و صادرات شاهد هدفگذاری به مراتب بیش از یک میلیارد دلار باشیم.

کریمی خاطرنشان کرد: هدف دو برابر شدن صادرات برای سال 97 خیلی بلندپروازانه نخواهد بود اگر تلاش کنیم و در این عرصه سعی کنیم.

وی به سهم صادرات صنعتی در بین اقلام صادراتی استان اشاره کرد و گفت: مجموع این صادرات از 77 درصد در سال گذشته به 88 درصد در امسال افزایش یافته و این مهم نشان می دهد که این ظرفیت رو به رشد است و صنایع در این زمینه تلاش می کنند. البته در آنالیز اقلام صادراتی استان و کشور حرف فراوان است و صدور مواد خام مشکلی است که باید رفع شود.

کریمی با بیان اینکه رشد سهم صادرات کالاهای صنعتی و پتروشیمی فی نفسه امری مطلوب است گفت: در فراکسوین صادرات مجلس پیگیری لازم را انجام می دهیم و تلاش اینست که در این حوزه آسیب شناسی کرده و مشکلات مربوط به قانونگذاری را رفع کنیم.

وی افزود: یکی از چالش های صادرات عدم تعیین تکلیف جوایز صادراتی و مشوق های صادراتی است که براین اساس روی طرحی کار می کنیم که بتوان از واردات مالیاتی دریافت کرد که برای جوایز صادراتی در حساب متمرکزی مصرف شود چراکه وصل کردن این جوایز به اعتبارات دولتی جواب نداد و دولت نمی تواند این مهم را برآورده کند. باید یک منبع مالی مطمئن برای جوایز صادراتی و مشوق ها داشته باشیم تا تولیدکننده قیمت کالای خود را در بازارهای جهانی رقابتی تر کند.

کریمی گفت: در استان باید تشکیل تشکل های اقتصادی در حوزه صادرات مورد توجه مدیریت ارشد استان قرار بگیرد. باید برای تداوم صادرات در بازارهای خارجی برندسازی کنیم و با برندهایی که متعلق به مجموعه ای از واحدهای تولیدی باشد در بازارهای خارحی با قدرت حضور پیدا کنیم. ایجاد شرکت های تخصصی مدیریت صادرات می تواند برای استان راهگشا باشد.

وی بر لزوم تقویت ظرفیت های صادراتی استان در حوزه صدور خدمات فنی مهندسی تاکید کرد و گفت: استان مرکزی با توجه به برخورداری از واحدهای بزرگ صنعتی می تواند به این حوزه وارد شود.

کریمی همچنین گفت: امروز بازار بزرگ سوریه و عراق بعد از ختم قائله داعش می تواند در اختیار ایران باشد. ما بالفعل ترین کشوری هستیم که می توانیم در بازار این کشورها در دوران بازساری آنها حضور پیدا کرده و این بازارها را در اختیار بگیریم.

http://markazi.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=92355

Template Design:Dima Group