دوشنبه 1 بهمن 1397 Monday 21 January 2019 14 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

کریمی: مدیریت کشور گران تمام می‌شود/صندوق‌های بازنشستگی ورشکسته‌اند

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: منطقی نبودن نسبت اعتبارات جاری و عمرانی نشان از هزینه محور بودن بودجه و مدیریت گران کشور است.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
کریمی: مدیریت کشور گران تمام می‌شود/صندوق‌های بازنشستگی ورشکسته‌اند

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر علی اکبر کریمی در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی که با محوریت بررسی لایحه بودجه سال 97 برگزار شد، به آسیب‌شناسی نظام بودجه‌ای کشور و تشریح مسائل و مشکلات مبتلابه این حوزه پرداخت و افزود: قانون بودجه سنواتی آیینه‌ای برای اهداف و برنامه‌های دولت است، اما قوانین بودجه به آسیب‌هایی دچار است که عمده آن به ساختار اقتصادی کشور باز می گردد و اگر این واقعیت‌ها مورد توجه قرار نگیرد باید بحران و چالشی برای آینده و اقتصاد کشور متصور بود.

وی با بیان اینکه نسبت هزینه های جاری به عمرانی باید نسبتی منطقی و برابر یا کوچکتر از یک باشد تصریح کرد: طبق آمار، شاخص سال 89 تا 96 برابر سه بوده است و همواره اعتبارات هزینه‌ای بیشتر از پیش‌بینی‌ها رقم خورده است و این امر نشان از هزینه محور بودن بودجه‌ها و مدیریت گران کشور دارد .

کریمی اعتبارات هزینه ای را در سال‌های 89 تا 95، 3.7 برابر عنوان کرد و افزود: برخلاف افزایش سه برابری اعتبارات هزینه‌ای اعتبارات عمرانی در این بازه زمانی 2 برابر شده است. کاهش بودجه عمرانی ناشی از کاهش بودجه نفتی است و تعمیق رکود را در پی داشته است.

وی وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی را یکی دیگر از آسیب های موجود در نظام بودجه‌ای کشور دانست و با تاکید بر اینکه نفت علاوه بر نعمات خود برای اقتصاد کشور بلا نیز بوده است، گفت: بخش خصوصی کشور به نفت وابسته شده است و نتوانسته‌ایم فعالیت‌ها را مستقل از نفت سامان دهیم، دولت مکلف به کاهش وابستگی هزینه‌های جاری به درآمدهای نفتی است در صورتی که حد فاصل سال‌های 90 تا 95 میانگین سهم درآمدهای نفتی در کشور 37 درصد بوده است و این رقم در سال 91 به 58.8 درصد رسید.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی با اشاره به وابستگی صندوق‌های بازنشستگی به بودجه‌های عمومی دولت بیان کرد: امروز از 17 صندوق بازنشستگی کشور اغلب آنها در شرایط بحرانی هستند و به دلیل عدم تعادل مالی سازمان تامین اجتماعی، سازمان بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح با کمک دولت حیات دارند و در عمل ورشکسته‌اند.

وی با اشاره به یک میلیون و 300 هزار بازنشسته کشوری و 600 هزار بازنشسته لشکری و با بیان اینکه 95 درصدی بودجه لشکری و 70 درصد بودجه کشوری از بودجه عمومی دولت تامین می‌شود و در واقع ماهیت خود را از دست داده‌اند، افزود: در کنار این عوامل که بودجه عمومی دولت را به خود اختصاص داده‌اند، طرح های عمرانی نیمه‌تمام نیز خود باری بر دوش دولت هستند به طوری که در حال حاضر 71 هزار پروژه ملی عمرانی در کشور وجود دارد که 6 هزار پروژه ملی و 65 هزار پروژه استانی نیمه تمام هستند. برای تکمیل پروژه‌های ملی 49 هزار میلیارد تومان و برای پروژه‌های استانی 508 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و ارزش سرمایه‌گذاری این تعداد پروژه نیز 150 میلیون دلار است که در عمل سرمایه کشور را بلوکه کرده است.

کریمی با بیان اینکه طبق ارقام بودجه 96 حدود 70 درصد بودجه کشور به شرکت‌های دولتی اختصاص دارد، گفت: اکثر این شرکت‌ها زیان‌ده و فاقد سود برای دولت هستند که به معضل بدل شده‌اند و باید با اجرای سیاست‌های اصل 44 و واگذاری به بخش خصوصی بار اضافی بر دوش دولت را کاهش داد.

وی هدفمندی یارانه ها که تاکنون به درستی اجرایی نشده است را دیگر آسیب نظام بودجه ای کشور دانست و بیان کرد: طبق قانون باید 50 درصد منابع خالص وجوه حاصل از هدفمندی به پرداخت نقدی اختصاص یابد، اما از سال 85 تا 95 در بودجه 76 درصد این منابع به صورت نقدی پرداخت شده است و در واقع هدفمندی صورت نگرفته و کل منابع به صورت نقدی پرداخت می‌شود که خوشبختانه در لایحه بودجه 97، 34 میلیون و 500 هزار نفر از یارانه بگیرها حذف می‌شوند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با حذف یارانه حامل‌های انرژی انضباط مالی در بودجه و کاهش نابرابری‌های توزیع یارانه در کشور حاصل می‌شود و این امر افزایش سهم فقرا و بهره‌وری و مبارزه با قاچاق را در پی خواهد داشت.

وی بیان کرد: یارانه 5 فرآورده اصلی از سال 89 رقمی معادل 34 میلیارد تومان بوده است که این رقم در سال 93 به 104 هزار میلیارد تومان افزایش یافت و در واقع یارانه پنهانی است که در بودجه نمود ندارد و بخشی از منابع دولتی را در اختیار می‌گیرد.

کریمی با اشاره به تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق بهادار به عنوان آسیبی دیگر در کشور تصریح کرد: دولت در سال 91 و 92 با توجه به وضع تحریم‌ها با انتشار اوراق بخشی از نقدینگی مردم را جذب کرد، اما این رویه به تکرار کشیده شده و امروز به چالش کشیده شده است به طوری که با انتشار این اوراق بخشی از نقدینگی بخش خصوصی نیز به سمت دولت سوق یافته و تضعیف این بخش را در پی داشته است. عموما این اوراق با نرخ بیش از 20 درصد عرضه و معاف از مالیات است و ادامه این شرایط وضعیت خطرناکی را رقم خواهد زد.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طی 6 سال اخیر حدود 26 درصد بودجه عمومی دولت در ردیف های متفرقه هزینه شده و بی انضباطی را منجر شده است، خوشبختانه در لایحه بودجه 97 این ردیف از 337 ردیف به 138 ردیف کاهش یافته است و سهم آن از 20 درصد در سال 96 به 11.6 درصد در سال 97 خواهد رسید.

http://markazi.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=92261

Template Design:Dima Group