دوشنبه 1 بهمن 1397 Monday 21 January 2019 14 جمادی‌الاول 1440
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی
پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر کریمی

نماینده مردم اراک در مجلس: استان مرکزی ظرفیت ایجاد بارانداز بخش تجارت و مبادله کالا را دارد

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: در استان مرکزی و اراک ظرفیت ایجاد بارانداز بخش تجارت و مبادله کالا وجود دارد البته زمان و اینکه چه کسی پیش‌قدم شود بسیار اهمیت دارد و موثر است و هر ایده خوبی در زمان خوب باید اجرا شود.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان
نماینده مردم اراک در مجلس: استان مرکزی ظرفیت ایجاد بارانداز بخش تجارت و مبادله کالا را دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، علی‌اکبر کریمی شامگاه یکشنبه در جلسه شورای حمل و نقل استان مرکزی اظهار داشت: ایده ایجاد بندر خشک یکی از ایده‌های نسبتا نوعی است که در دو دهه اخیر مطرح شده و عمده دلیل طرح چنین ایده‌ای بحث توسعه تجارت جهانی و به ویژه نیاز به ایجاد بارانداز‌های بزرگ تجاری در نقاط مناسبی از دنیا که دسترسی‌های کافی وجود داشته باشد بوده است.

وی افزود: این مکان برای مبادله کالا بین نقاط مختلف جهان و توزیع بار و محموله‌های تجاری در سطح منطقه در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در استان مرکزی و اراک ظرفیت ایجاد بارانداز وجود دارد البته زمان و اینکه چه کسی پیش‌قدم شود بسیار اهمیت دارد و موثر است و هر ایده خوبی در زمان خوب باید اجرا شود.

کریمی بیان کرد: ایده فرودگاه امام قبل از انقلاب برنامه‌ریزی و زمین آن هم در آن زمان تملک شده است و پس از برطرف کردن مشکلات امروز به عنوان یک فرودگاه ملی فعالیت می‌کند ولی نقشی که امروز فرودگاه دوبی دارد در گذشته برای فرودگاه امام تعریف شده بود و به لحاظ مسیر دسترسی ما برای ترانزیت مسافر مناسب‌تر هستیم به منظور چون دسترسی شرق به غرب مسیر ما مناسب‌تر است.

وی ادامه داد: ما چون این ایده را پیگیری نکردیم این برنامه در دوبی ایجاد شد و در نتیجه راه مردم دشوار و طولانی‌تر شد اما این امکان برای خودشان برای اقتصادشان مفید است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بخش خدمات بزرگترین بخش در میان حوزه اقتصاد در بین بخش‌های سه‌گانه اصلی اقتصادی است  این در حالی است که در دنیا و کشور ایران خدمات بزرگترین و مهم‌ترین بخش است و همچنین آینده هم بیشتر به سمت خدمات حرکت می‌کند.

کریمی خاطرنشان کرد: ما اگر واقعا از این مزیت که هم فرودگاه، راه‌آهن و مسیر جاده اصلی و ترانزیت سراسری داریم استفاده کنیم چون این ویژگی امتیاز مثبتی برای ما است این ظرفیت می‌تواند عامل موثر برای جذب کالا و اقتصاد استان باشد.

وی اضافه کرد: راه آهن اراک نقطه جدا شدن راه‌آهن شمال غرب است که این موقعیت ممتاز باید برای اراک به عنوان مرکز مهمی که تقاطع کریدور‌های شمال-جنوب و شرق و غرب است جا بیفتد تا آینده خوبی برای ما رقم بخورد.

نماینده مردم اراک،خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بحث شهرک صنعتی شماره چهار را دنبال کردیم که خوشبختانه موانع  موجود آن در حال برطرف شدن است تا یک شهرک صنعتی جدید به مساحت چهار هزار هکتار در روبه‌روی شهر جدید امیرکبیر احداث شود.

کریمی بیان کرد: در راستای ارتباطات هم طرح دو خطه کردن راه‌آهن اراک - قم به عنوان یک پروژه مصوب شده که نیازمند برنامه‌ریزی است که باید بر روی آن اقدامات ویژه انجام شود و همچنین از نظر مسافری طرح قطار سریع‌السیر اراک به قم را داریم که اتصال پیدا می‌کند به راه‌آهن سریع السیر تهران - اصفهان که از قم می‌گذرد می‌تواند امتیاز خوبی باشد.

وی ادامه داد: شهر جدید امیرکبیر هم یک شهری است که دولت میلیاردها دلار بودجه از دولت برای آن استفاده کرده اما عملا استفاده‌ای از این طرح نمی‌شود که اگر از آن استفاده شود می‌تواند به عنوان کانون جمعیتی تعریف شده و قانونی برای این منطقه استفاده شود.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/09/13/1591701

Template Design:Dima Group